Ahoj, teď budu pár dní pryč, takže tohle je až do úterka nebo středy poslední článek, na který se mi udělal čas místo mé milé, která se věnuje něčemu jinému než mě. :)
Dnes to bude první článek pod písmenem B, a to přesně ↓
Dnes to bude první článek pod písmenem B, a to přesně ↓
Vrch Baba u Kosmonos
(Středočeský kraj, okres Mladá Boleslav)
Rychlostní komunikace z Prahy na Turnov a Liberec se za Mladou Boleslaví vyhýbá velkým obloukem dominantnímu kuželovitému zalesněnému vrchu. Je to neovulkanický suk se dvěma vrcholovými hřbítky, z nichž vyšší (363 m) se jmenuje Baba a o málo nižší (358 m) pak Dědek.
Vlastní vrchol tvoří čedičové vyvřeliny, konkrétně hornina nefelinit, která v době třetihor prorazila původní podklad jílovců a slínovců. Zůstala po ní výplň někdejšího sopečného komínu v podobě bizarních skalisek, porušených několika trhlinami. Největší z nich, úzká soutěska, protínající samotný střed Baby, je asi 30 m dlouhá, až 15 m vysoká a místy jen 0,75 m široká. Tyto trhliny však pravděpodobně nevznikl přirozenou cestou, ale odtěžením čedičových žil. Výsledkem byl vznik umělého skalního města, na jehož stěnách můžeme pozorovat různé horniny, poznamenané stykem se žhavým magmatem.
V lesním porostu, tvořeném teplomilnými dubohabrovými háji, ale i bučinami, roste pozoruhodná květena, např. bílojetel pětilistý, dymnivka dutá a bobovitá, ptačinec velkokvětý, kokořík mnohokvětý, kostřava různolistá, lilie zlatohlavá, bělozářka větvitá a také řada vzácných ohrožených vstavačovitých druhů, na úpatí pak mj. kosatec sibiřský, oměj pestrý a upolín nejvyšší. Velmi bohatá je také fauna, zastoupena mj. téměř 500 druhy brouků a 25 druhy ptáků, např. silně ohroženou žluvou hajní. Zdější území o rozloze 238,6 ha bylo vyhlášena za přírodní rezervaci pod názvem VRCH BABA U KOSMONOS.