Translate my blog

čtvrtek 10. července 2014

Adršpašské skály

Začneme pěkně od  A, ať v tom máme přehled (rozhodně nechystám méně než 500 článků, takže je se na co těšit).

První na seznamu mám Adršpašské skály (odkaz na Wikipedii, kde se dočtete více obecných informací), o kterých vám v následujících řádcích předám několik informací, které jsem získal během letní dovolené v roce 2009.

Adršpašské skály

(Královehradecký kraj, okres Náchod)


O skalním městě u obce Dolní Adršpach mnozí tvrdí, že je ze všech nejmohutnější a nejmajestátnější, i když je plošně menší než sousední Teplické skály. Každý, kdo vstoupí do Adršpašských skal, bude jistě okouzlen romantikou pískovcových věží, úzkých tajemných roklí a soutěsek i křehkou krásou dvou jezírek, jimiž se jiné skalní město u nás nemůže pochlubit.
Do nebezpečné a prakticky neprostupné divočiny se po staletí nikdo neodvážil. A přesto se i lidé časem naučili využívat skalní bludiště jako nouzový úkryt. Donutily je k tomu války, především třicetiletá, později i války o rakouské dědictví. Výmluvným dokladem toho jsou letopočty, dodnes vyryté do stěn skalních slují. Pro veřejnost byly Adršpašské skály ,,objeveny" až v r. 1734 kupci ze slezského Landshutu. Pak už jejich věhlas rychle rostl, přicházelo stále více zvědavých návštěvníků z Čech i sousedního Slezska, začaly se upravovat první cesty. Mezi mnohými významnými návštěvníky byl i J.W.Goethe, který tu r.1790 konal přírodovědecká studia.
 Pro veřejnost je dnes zpřístupněna pouze nejzajímavější část skal po vyznačené okružní cestě, dlouhé 4 km. Jiné, dříve přístupné části, byly postupně opět uzavřeny, aby nedocházelo k poškozování této mimořádně cenné přírodní lokality. I tak se návštěvníci mohou na vlastní oči pokochat krásou nejznámějších skalních útvarů, vysokých až 80 metrů, jako jsou Milenci, Starosta a Starostová, Homole cukru, Malý a Velký Konšel, Eliška, Sloní hlavy, Cukrovarský komín, Krakonošovo piáno, Krakonošova stolička aj. Na okruhu leží i úzké a temné průrvy jako Martinská ulička, Dlouhá třída či Myší díra, skalní náměstí Martinské, Sloní a Velké, vyhlídkové Malé a Velké Panorama či místo zvané Ozvěna, odkud se za dobrého počasí zvuk odrazí až sedmkrát. Největší atrakcí je však Adršpašské jezírko, umělá vodní nádrž na Metuji; součástí prohlídky je i plavba po jeho hladině na pramici. Voda, která z něj vytéká, napájí Malý a Velký vodopád. Zejména Velký vodopád, vysoký 16m, je mimořádnou atrakcí. Nedávno byl vyznačen a zpřístupněn i okruh kolem romantického jezera, vzniklého zaplavením bývalé pískovny na severním okraji skal poblíž železniční zastávky. Není snad ani třeba připomínat, že skalní město je rájem horolezců.


Adršpašské skály tvoří s navazujícími skalami Teplickými národní přírodní rezervaci. Její celková rozloha je 1171,8 ha. Předmětem ochrany je především cenná geomorfologie skal, hodnotné je však i zdejší rostlinstvo. Bylo tu zjištěno 238 původních druhů, roste zde mj. vzácný rojovník bahenní a některé horské druhy, jako violka dvoukvětá, mléčivec alpský, podbělice alpinská, lišejníky, plavuně, kapradiny aj.






To je tak všechno co jsem si zapamatoval a zapsal, snad se vám článek líbil a těšte se na další ! :) 
Poznámky, připomínky a třeba i to, jak se vám blog a články líbí mi pište do komentů. :)
◄V►

4 komentáře:

  1. I když to máme trochu z ruky, tak jsme se podívali na toto krásné místo. Cestou tam nás překvapila bouřka, dokonce padaly kroupy a my nevěděli, jestli se máme vrátit nebo pokračovat. Naštěstí jsme pokračovali, počasí se zlepšilo a my si prohlédli nádherné místo! ;)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Tam je krásně i když prší (nám pršelo skoro celou dovolenou), ale počasí si člověk nevybere a je dobře, že jsou místa, které je možné si prohlédnout i za nepříznivého počasí. :)

      Vymazat